Opóźnienia w wypłacie zasiłku. Skąd się bierze karencja?
Po utracie pracy urząd przyznaje prawo do zasiłku
na 180 lub 365 dni. Jednak nie zawsze oznacza to, że świadczenie zacznie być naliczane od dnia rejestracji i wypłacone już w kolejnym miesiącu.
Ważny jest także sposób rozwiązania umowy o pracę oraz rejestracja w urzędzie pracy w trakcie zawieszenia działalności gospodarczej lub po jej zamknięciu.
Bezrobocie zaraz po etacie
Wydaje się, że kiedy kończy się praca na etacie Urząd Pracy nie będzie robił trudności z przyznaniem zasiłku. Otóż będzie, ponieważ liczy się kiedy i w jaki sposób umowa została rozwiązana. Jeżeli umowa zostanie rozwiązana za porozumiem stron, zasiłek, (jeżeli zostanie przyznany), zgodnie z przepisami Kodeksu pracy będzie naliczany dopiero po 90 dniach od zarejestrowania.
Przepis nie dotyczy sytuacji rozwiązania umowy za porozumieniem stron z powodu upadłości firmy lub zmniejszenia zatrudnienia z przyczyn dotyczących zakładu pracy. Podobnie, kiedy porozumienie stron nastąpiło z powodu zmiany miejsca zamieszkania lub pracownik rozwiązał umowę o pracę gdy pracodawca dopuścił się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków wobec pracownika.
Zasiłek po zawieszeniu działalności gospodarczej
Rejestracja w urzędzie pracy w trakcie zawieszenia działalności gospodarczej sprawia, że zasiłek (jeżeli się należy), przysługuje dopiero po 90 dniach od dnia zarejestrowania. Rejestracja zaraz po zamknięciu działalności nie powoduje opóźnienia w wypłacie zasiłku.
Karencja (120 dni, 180 dni lub 270 dni) dotyczy również rejestrujących się w urzędzie osób bez pracy, którzy:
- odmówili bez uzasadnionej przyczyny przyjęcia propozycji odpowiedniego zatrudnienia,
- odmówili innej pracy zarobkowej,
- odmówili szkolenia,
- odmówili odbycia stażu,
- odmówili uczestnictwa w przygotowaniu zawodowym dorosłych,
- odmówili wykonywania prac interwencyjnych,
- odmówili wykonywania robót publicznych,
- odmówili poddania się badaniom lekarskim lub psychologicznym, mającym na celu ustalenie zdolności do pracy,
- po skierowaniu nie podjęli szkolenia, przygotowania zawodowego dorosłych, stażu, wykonywania prac społecznie użytecznych lub innej formy pomocy określonej w ustawie.